ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ର ଉପକାରିତା

ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ବିଷୟରେ ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ଆଗ୍ରହୀ? ଶରୀରରେ ଅନାବଶ୍ୟକ କେଶର ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ପରିଚାଳନା ନିମନ୍ତେ ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ | ବ୍ୟକ୍ତିର କେଶରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଗାଢ ରଙ୍ଗର ପିଗମେଣ୍ଟ (ମେଲାନିନ) କୁ ଯତ୍ନର ସହିତ ଟାର୍ଗେଟ କରିବା ପାଇଁ ଲେଜର ଆଲୋକ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ କି ଏହାର ଆଖପାଖ ଟିସୁରେ କୌଣସିଣ କ୍ଷତି ହୋଇନଥାଏ | ଲେଜର ଆଲୋକ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ହେୟାର ଫୋଲିକଲ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଶୋଷିତ ହୋଇ ଉତ୍ତାପରେ ପରିଣତ ହୁଏ, ଯାହା ଫୋଲିକଲକୁ ମାରିଦିଏ ଏବଂ ରକ୍ତ ଯୋଗାଣକୁ ଅବରୋଧ କରିଥାଏ, କେଶର ବୃଦ୍ଧିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ|





ଯେହେତୁ ଲେଜର ଆମ ଚର୍ମରେ ଥିବା ଗାଢ ମେଲାନିନ୍ ଆଡକୁ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ, ଏହା ଆମ କେଶରେ ଥିବା ଗାଢ ମେଲାନିନକୁ ଅଧିକ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରି ନଷ୍ଟ କରିପାରେ | ଆପଣଙ୍କର ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ପାଇଁ ଶୀତ ଦିନ ହେଉଛି ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସମୟ, କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ତ୍ଵଚାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ହରାଇଥାଉ| ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କର ତ୍ଵଚା ଅଧିକ କୋମଳଯୁକ୍ତ, ସେମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ଉପଚାର ଅଧିକ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଥାଏ|


ରେଡିଏନ୍ସ ସ୍କିନ୍ ଆଣ୍ଡ ହେୟାର କ୍ଲିନିକ୍, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆଲମା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହିତ ସୋପ୍ରାନୋ ଆକର୍ଡ (Soprano Accord Laser Machine) ଲେଜର ମେସିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଯାହା କେଶରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଲେଜର ପଦ୍ଧତି ଅଟେ | ଏହାର dual wavelength ହେତୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଚର୍ମର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ନିରାପଦ ଅଟେ | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଲେଜର କେବଳ ଗାଢ କେଶରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଥାଏ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କର ଶରୀରର କେଶର ରଙ୍ଗ ଧୂସର, ଧଳା, କିମ୍ବା ସୁନେଲି ହୋଇଥାଏ, ସେମାନେ ଏହି ପଦ୍ଧତି ଦ୍ଵାରା ସମାନ ଫଳାଫଳ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ |


ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ଚିକିତ୍ସା ପୂର୍ବରୁ କେଉଁ ପୂର୍ବ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍?

ରେଡିଏନ୍ସ ସ୍କିନ୍ ଆଣ୍ଡ ହେୟାର କ୍ଲିନିକ୍ ରେ ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମୟରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ କ୍ରମେ ଏକ ପ୍ୟାଚ୍ ଟେଷ୍ଟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହା ଉପଯୁକ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ| ଆପଣଙ୍କର ଲେଜର ଚିକିତ୍ସା ପୂର୍ବରୁ, ଅତି କମରେ 2-3 ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ କେଶକୁ ସେଭ୍ କରିବା ଜରୁରୀ |


ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ର ଉପକାରିତା:

ତୁମେ ୱାକସିଙ୍ଗ (waxing)କୁ ଏଡାଇ ପାରିବ –

ଯଦି ଆପଣ ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ପୂର୍ବରୁ ୱାକସିଙ୍ଗ କରିବା କିମ୍ବା ଟାଣିବା ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଏହା କରିବାବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି, କେଶର ବିକାଶରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ଲେଜର ଏକ କେଶ ଫୋଲିକଲ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ସୌଭାଗ୍ୟବଶତଃ, ଶୀତ ମାସରେ ଏହା ଏଡାଇବା ବହୁତ ସହଜ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଶର୍ଟ, ବିକିନି କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥାଏ |

ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ କେଶର ବୃଦ୍ଧିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର ସେଭିଙ୍ଗ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପଦ୍ଧତି |


ସୌର ବିକିରଣଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାର ଉତ୍ତମ ମାଧ୍ୟମ –


ସାଧାରଣତଃ ଶୀତ ମାସରେ ଆମେ କମ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ପାଇଥାଉ, ଯାହା ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ପାଇଁ ପ୍ରକୃଷ୍ଟ ସମୟ ଅଟେ କାରଣ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ବିକିରଣ ଏବଂ ଟ୍ୟାନିଂକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ |

କାରଣ ଲେଜର ବିମ୍ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମରେ ଥିବା ମେଲାନିନ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ କେଶରେ ଥିବା ମେଲାନିନ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ | ଲେଜର ଯେତେ ସହଜରେ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ମଧ୍ୟରେ ମେଲାନିନ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ, ଆପଣଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ | ଫଳସ୍ୱରୂପ, ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣର ପରିମାଣ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଶୀତ ଏକ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ |


ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା –


ଏହା କେଶଜନିତ ସମସ୍ୟାର ଏକ ରାତାରାତି ସମାଧାନ ନୁହେଁ। ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଥମ ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ଚିକିତ୍ସା ପରେ ଫଳାଫଳ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ, ୭ – ୧୦ ଦିନ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟରେ କେଶ ଝଡ଼ିଯାଏ | ଏହା ଆପଣଙ୍କର କେଶ ବୃଦ୍ଧି ଚକ୍ର (growth cycles )ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଚାଲିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ |

ଏହା ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ସହ ଉପଯୁକ୍ତ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ପଡିବ|

ଆପଣ ଓଡିଶାରେ ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟପରାମର୍ଶ ନିମନ୍ତେବୁକିଂ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ? ରେଡିଏନ୍ସ ସ୍କିନ୍ ଆଣ୍ଡ ହେୟାର କ୍ଲିନିକ୍, ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ବିକଳ୍ପ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଆମକୁ 0674- 2552550, +91-923-832-1888 ରେ କଲ କରନ୍ତୁ | ଏହା ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ ରେଡିଏନ୍ସ ସ୍କିନ୍ ଆଣ୍ଡ ହେୟାର କ୍ଲିନିକ୍ ରେ ଯେତେବେଳେ ଚର୍ମ ଏବଂ କେଶ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ନିକଟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ, ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ଯୋଜନା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ | ଏହି କାରଣରୁ ଆମର ଲେଜର ହେୟାର ରିମୁଭାଲ୍ ରେ ଚିକିତ୍ସା ବିଷୟରେ ବିଚାର କରିବାବେଳେ ଆମର ପରାମର୍ଶ ଏକାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ |

10 views0 comments